JSTOR to wielodziedzinowa biblioteka cyfrowa, utworzona w roku 1995, w której znajduje się obecnie ponad 2.800 czasopism wydawnictw akademickich, dostępnych od pierwszego opublikowanego numeru, jak również ponad 150.000 książek, 2 miliony dokumentów źródłowych oraz ponad 2,5 miliona obrazów.

Oferowana w ramach dostępu testowego kolekcja JSTOR Archival Journal and Primary Sources Collection zawiera ponad 2.800 renomowanych czasopism publikowanych przez prawie 1200 wydawnictw z 57 krajów, w tym materiały z zakresu takich dziedzin jak: historia, literatura, politologia, religia, filozofia, psychologia, socjologia, muzyka, prawo, biologia, matematyka, nauki o zdrowiu i wiele innych.

Zapewniony jest dostęp do pełnego archiwum (od tomu 1, numeru 1), w tym do wszystkich poprzednich i pokrewnych tytułów, po tzw. „moving wall” (3-5 lat opóźnienia w stosunku do numerów bieżących). 10% tytułów posiada opóźnienie od 0 do 1 roku.

Użytkownicy mają do dyspozycji archiwalne czasopisma z kolekcji tematycznych:

  • Arts & Sciences I-XV,
  • Business I-IV,
  • Language & Literature,
  • Music,
  • Hebrew Journals,
  • Ireland,
  • Life Sciences,
  • Lives of Literature,
  • Public Health Journals,
  • Security Studies,
  • Sustainability

oraz z kolekcji podstawowych (Primary Source Collections): 

  1. 19th Century British Pamphlets,
  2. World Heritage Sites: Africa,
  3. Struggles for Freedom: Southern Africa,
  4. Global Plants.

Użytkownicy mogą uzyskać nieograniczony dostęp za pośrednictwem strony głównej JSTOR http://www.jstor.org/.

Na stronie https://www.jstor.org/subjects mogą Państwo sprawdzić przynależność poszczególnych tytułów do danych dyscyplin.

Polecamy pobranie pełnego zestawienia tytułów na stronie https://www.jstor.org/titlelists/journals/archive?fileFormat=xlsx&filter=head_titles. W pliku excel można filtrować tytuły według poszczególnych dyscyplin.

Wyszukiwanie w JSTOR: proste wyszukiwanie obejmuje całą treść i ma wiele opcji filtrowania. Można zawęzić swoje zapytanie wyszukiwania, używając funkcji [Przeglądaj według tematu] lub [Przeglądaj według tytułu]. Można ograniczyć wyniki tylko do tego, co jest dostępne, wybierając [Treść, do której mam dostęp] na liście wyników. Za pomocą wyszukiwania zaawansowanego można tworzyć złożone ciągi wyszukiwania za pomocą operatorów boolowskich.

Odnośnie wyszukiwania treści, domyślnym ustawieniem jest opcja „Read and download”, dzięki czemu wyniki wyszukiwania odnoszą się do treści dostępnych w pełnym tekście, czyli do czasopism będących częścią prenumerowanych kolekcji oraz artykułów dostępnych bezpłatnie (oznaczone jako „Free”), które pochodzą z pozostałych czasopism. Pod szyldem „Open access” JSTOR oferuje artykuły czasopism oraz ponad 2000 książek, do których każdy użytkownik ma bezpłatny dostęp.

Opcja „Read online only” pozwala użytkownikom, którzy dokonali rejestracji, na dodanie 3 artykułów do swej „półki”, gdzie będą mogli przeglądać bezpłatnie te pozycje, a po okresie 2 tygodni, będą mogli wymieniać je na inne artykuły.

Opcja „All content” uwzględnia wyszukiwanie wśród całego zasobu treści na platformie JSTOR. Wyniki wyszukiwania mogą dotyczyć również artykułów, do których dana instytucja nie posiada dostępu pełnotekstowego.

Dostęp testowy do tej bazy potrwa od 6.11 do 31.12.2024 r. i jest możliwy na wszystkich urządzeniach zarejestrowanych w sieci adresów IP AMW (na terenie całej Uczelni i w Bibliotece).

Zapraszamy do korzystania!